Διακοπή λειτουργίας ΔΙΕΚ – Πιστοποίηση

Διακοπή λειτουργίας

Το ΔΙΕΚ Μυτιλήνης θα παραμείνει κλειστό από 11/3/2020 έως και 24/3/2020

Δείτε το ΦΕΚ

Για την αποφυγή των μετακινήσεων, ώστε να προστατευτεί το κοινωνικό σύνολο από τον κορωνοϊό, σας ενημερώνουμε ότι, οι υπηρεσίες που παρέχονται από το ΔΙΕΚ Μυτιλήνης προς τους καταρτιζόμενους και τους εκπαιδευτές (βεβαιώσεις κλπ), στο διάστημα διακοπής της λειτουργίας του, παρέχονται και ηλεκτρονικά. Αποστέλλετε το αίτημά σας στο email του ΙΕΚ μαζί με το ονοματεπώνυμο και το τηλέφωνό σας και θα σας το αποστείλουμε σε ηλεκτρονική μορφή, αυθημερόν.

email: grammateia@iek-mytil.les.sch.gr

Αναπλήρωση μαθημάτων.

Η διάρκεια της κατάρτισης είναι 300 ώρες. Στο ΔΙΕΚ Μυτιλήνης έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι σήμερα 60 ώρες.

Η κατανομή των ωρών ανά εβδομάδα γίνεται συνήθως με 20 ώρες ανά εβδομάδα και για 15 εβδομάδες (20 x 15 = 300).

Το υπόλοιπο των 240 ωρών μπορεί να καλυφθεί σε 8 εβδομάδες αυξάνοντας σε 30 τις εβδομαδιαίες ώρες κατάρτισης. Οπότε δεν συντρέχει, προς το παρόν, λόγος ανησυχίας για παράταση του σχολικού έτους, για τα ΔΙΕΚ.

Πιστοποίηση

Ξεκίνησε από σήμερα η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης αποφοίτων ΙΕΚ.

Διάρκεια υποβολής αιτήσεων έως 31/3/2020.

• Κατεβάζετε τον οδηγό υποβολής αίτησης και τον μελετάτε προσεκτικά (Οδηγός Υποβολής Αίτησης)
  • Ακολουθείτε τις οδηγίες του οδηγού βήμα – βήμα.
  • Θα πρέπει να προσέξετε ώστε να καταβάλετε ξεχωριστά τα παράβολα για κάθε μέρος της εξέτασης. Ένα παράβολο για το Θεωρητικό μέρος και ένα παράβολο για το πρακτικό μέρος. Μην κάνετε την πληρωμή αθροιστικά. Δύο πληρωμές!!!
  • Αποστέλλετε το φάκελο με τα δικαιολογητικά στη διεύθυνση που αναγράφεται στον οδηγό